Museo
Historian uusi koti
Teksti Sanna Kattelus Kuva Kristiina peltoniemi
Eteläpohjalaisten arki on sitä kulttuuria, jota me arvostamme ja tallennamme tänään.
Olet juuri keittänyt kahvit, avannut uuden maitopurkin ja nautit nyt iltapäivän hetkestä sikanisun kera. Mitäs ihmeellistä tässä nyt on, sehän toistuu viikottain? Arki koostuu pienistä hetkistä: ruuasta, musiikista, työstä, harrastuksista. Se, miten me nyt elämme, on meille museolaisille tärkeää. On meidän tehtävämme huolehtia siitä, että arkemme säilyy tuleville polville. Eteläpohjalaisten arki on sitä kulttuuria, jota me arvostamme ja tallennamme tänään.
Museolaiset ovat nyt jännän äärellä. Suunnittelemme museokeskus Tiklasta Seinäjoen keskustaan. Lähihistoriamme saa uuden kodin, jossa tuodaan seinäjokisten arki näkyväksi viime vuosikymmenten ajalta.
Museokeskuksessa työskentelemme ensimmäistä kertaa saman katon alla. Asiakkaille on luvassa mielenkiintoista sisältöä näyttelyiden ja tapahtumien muodossa. Perusnäyttelyssä kerromme Seinäjoesta 1950-luvulta eteenpäin ja lapsille on luvassa oma näyttelytila. Vaihtuvat näyttelyt vievät vieraansa eri teemoihin vuosittain. Museokaupan ja kahvilan kyljessä paikalliset voivat kertoa arjestaan Pop Up -näyttelytilassa tai tapahtumien kautta.
Tavoitteena on luoda koko yhteisön tila, jonne on helppo tulla viettämään aikaa. Haluamme, että Seinäjoen museoihin on helppo tutustua. Vastavuoroisesti haluamme osallistua Etelä-Pohjanmaan yhteisöjen toimintaan.

Kuva Seinäjoen maakuntakokoelma
Seinäjoen museoiden jättipanostus lasten kulttuurihistoriaan on alkanut
Aikamoinen kaupunki on museokeskuksen lapsille suunnattu näyttelytila. Sen tärkein asiakasryhmä on lapset monimuotoisine perheineen, haastamme koko perheen leikkiin kanssamme. Leikin kautta tutustutaan rautateihin, huoltamoon, kauppaan, tehtaaseen ja moneen muuhun aikuisten hommaan. Rakennamme uuteen museokeskus Tiklakseen AIKAmoisen seikkailun kulttuuriperintöön.
Leikittävän näyttelykokonaisuuden suunnittelu on aloitettu yhdessä tulevien käyttäjien kanssa. Tutkija Soile Haapala on ilahtunut, kuinka riemuissaan kaupunkilaiset ovat ottaneet vastaan tiedon lapsille suunnatusta museotoiminnasta. Lapsilähtöiseen näyttelysuunnitteluun ovat osallistuneet yhteistyökumppanimme varhaiskasvatuksesta ja perusopetuksesta.
Lapsille ja perheille suunnatun museokohteen tärkeydestä viestii myös se, että museo sai toiminnan kehittämiseen Museovirastolta innovatiivisen avustuksen. Sen avulla voimme testata omaa leikkikenttäämme yhteistyössä tulevien käyttäjien kanssa ja suunnitella museo-opetusta yhdessä.
Tervetuloa mukaan museon suunnitteluun!
Museon arjessa eletään tällä hetkellä työntäyteisiä hetkiä. Voit osallistua museokeskus Tiklaksen suunnittelutyöhön esimerkiksi lahjoittamalla palan omaa arkeasi. Haemme näyttelyyn esineistöä ja kuvia, joiden avulla tuomme esille lähihistoriaa ja arkea. Ja jos epäilyttää, onko ajattelemasi asia tai esine niin kovin tärkeä, ota yhteyttä. Esineet ja kuvat voivat olla esimerkiksi urheilijoiden arjesta kertovaa esineistöä, olet sitten ammattilainen tai penkkiurheilija. Tapahtumiin ja kökkään liittyvä esineistö on myös erittäin tervetullutta. Vai olisiko sinulla Seinäjoen alueesta jokin herkullinen muisto, jota ei mistään muualta kuule?
Jos olet kiinnostunut lahjoittamaan meille muistosi, esineesi tai kuvasi, ota yhteyttä tutkija Riikka Kaivola-Häyryyn: riikka.kaivola-hayry@seinajoki.fi, puh. 044 470 0458. ⧫
Artikkeli on julkaistu Kulttuurilehti Ilmiössä 12.8.2021.
Seinäjoen museot
Seinäjoen museoiden tavoitteena on ylläpitää ja vahvistaa yksilöiden ja yhteisöjen ymmärrystä kulttuuristaan, historiastaan ja ympäristöstään. Museon kokoelmiin tallennetaan Etelä-Pohjanmaan alueen kulttuuriperintöä, jota esitellään yleisölle muun muassa näyttelyiden, tapahtumien ja julkaisujen kautta. Seinäjoen museot edistää myös rakennetun kulttuuriympäristön säilymistä sekä alueen paikallismuseotoimintaa.
Osoite
Etelä-Pohjanmaan museo, Törnäväntie 23
Suojeluskunta- ja Lotta Svärd -museo, Kauppakatu 17
Sairaalamuseo, Björkenheimin puistotie 2
Lisätietoja
seinajoki.fi/museo
Linkki avautuu uuteen välilehteen
Syksyn 2026 ilmiömäisin tapahtuma järjestetään taas syyskuun ensimmäisenä perjantaina 4.9.
— Katso ohjelma —
Lehden artikkelit
-
Gallup
Gallup
Mitä taide ja kulttuuri merkitsee sinulle?
-
Museo
Näyttely
100 vuotta yhteisen hyvän eteen
-
Museo
Museot
Seinäjoella on monenlaisia museoita
-
Kuvataide
Muotoilu
G-moodi tekee kotimaista designia koivuvanerista
-
Kuvataide
Taiteilija
Taide tuo näkökulmia, mutta itse taiteilijat ovat lujilla
-
Kuvataide
Näyttely
Taidehallin näyttely tutkii mahdollisuutta toisenlaiseen maailmaan
-
Kuvataide
Näyttely
Keinotekoisen ja todellisen maailman leikittelyä
-
Kuvataide
Oheisohjelma
Performanssia, tapahtumia ja keskusteluja
-
Musiikki
Konsertit
SKORin monipuolinen syksy
-
Musiikki
Kulttuuritoiminta
Duo Ohoiva tekee kulttuurista vanhustyötä
-
Musiikki
Konsertti
Seinäjoen kaupunginorkesterin syksy käynnistyy korkeatasoisella vierailulla
-
Musiikki
Konsertit
Taideyliopiston syksyssä soivat jouhikko, jazz ja lastenmusiikki
-
Musiikki
Konsertit
Laitakaupungin orkesterin juhlavuosi huipentuu
-
Teatteri
Soveltava teatteri
KultSi luo merkityksiä arkeen ja juhlaan
-
Teatteri
Näytelmät
Teatteri viihdyttää, voimaannuttaa ja opettaa tärkeitä tunnetaitoja
-
Teatteri
Näytelmät
Poikkeusaikoina aidon kohtaamisen ja onnen hetkien merkitys korostui
-
Teatteri
Näytelmät
Pitkästä aikaa kiertue-esitys
-
Hyvinvointi
Kulttuuritoiminta
Kulttuuri on lääke
-
Taidekasvatus
Harrastukset
Kuorolaulusta voimaa arkeen
-
Taidekasvatus
Harrastukset
Luovaamosta sisältöä elämään
-
Kulttuurikeskus
Kulttuuritilat
Hugo tarjoaa! -haku avautuu syyskuussa
-
Kulttuurikeskus
Yhteisö
Piirillä huokuu ainutlaatuinen kulttuuri-ilmasto

